کابل برق انرژی قوی

کابلی که برای انتقال و توزیع انرژی الکتریکی استفاده می شود، سیم مفتول 7 اینچ نامیده می شود. کابل برق شامل دو یا چند هادی الکتریکی است که با یک غلاف روی هم به هم می پیوندند.

برای انتقال ولتاژهای فوق العاده بالا در مکان هایی که استفاده از خطوط هوایی غیرممکن است مانند دریا، گذرگاه فرودگاه و غیره استفاده می شود. اما کابل زیرزمینی در مقایسه با کابل هوایی برای همان ولتاژ هزینه بیشتری دارد.

کابل برق عمدتاً از سه جزء اصلی یعنی هادی، دی الکتریک و غلاف تشکیل شده است. هادی در کابل مسیر هدایت جریان را فراهم می کند.

عایق یا دی الکتریک در برابر ولتاژ سرویس مقاومت می کند و هادی را با اشیاء دیگر جدا می کند و غلاف اجازه ورود رطوبت را نمی دهد و از کابل ها در برابر همه تأثیرات خارجی مانند حمله شیمیایی یا الکتروشیمیایی، آتش سوزی و غیره محافظت می کند. اجزای اصلی سیم مفتول کیلویی در زیر به تفصیل توضیح داده شده است.

مس و سیم های آلومینیومی به دلیل رسانایی الکتریکی بالا به عنوان ماده رسانا در کابل ها استفاده می شوند. سیم های جامد یا تعدادی سیم خالی ساخته شده از مس یا آلومینیوم برای ساخت کابل برق استفاده می شود.

برای هادی که بیش از سه سیم دارد، سیم در اطراف یک سیم مرکزی قرار می گیرد به طوری که در لایه اول شش سیم، در لایه دوم دوازده، در لایه سوم هجده سیم و غیره وجود دارد.

تعداد سیم ها در هادی ها 7، 19، 37، 61، 91 و غیره است، اندازه هادی با 7/A، 19/B، 37/C و غیره نشان داده می شود که در آن شکل های اول نشان دهنده تعداد رشته ها و شکل دوم A، B، C و غیره، قطر سیم مفتول مجزای هادی ها را بر حسب سانتی متر یا میلی متر نشان می دهد.

رایج ترین دی الکتریک مورد استفاده در کابل های برق کاغذ آغشته شده، لاستیک بوتیل، کابل پلی وینیل کلراید، پلی اتیلن، پلی اتیلن متقاطع است.

سیم مفتول آهنی کاغذ بیشتر ترجیح داده می شوند زیرا ظرفیت حمل فعلی آنها بالا، به طور کلی قابل اعتماد است و عمر طولانی دارد. ترکیب دی الکتریک مورد استفاده برای کابل باید دارای خواص زیر باشد.

مقره باید مقاومت عایق بالایی داشته باشد.
باید استحکام دی الکتریک بالایی داشته باشد تا جریان نشتی از آن عبور نکند.
این ماده باید از استحکام مکانیکی خوبی برخوردار باشد.
ماده دی الکتریک باید قابلیت کار در دمای بالا را داشته باشد.
باید مقاومت حرارتی پایینی داشته باشد.
باید ضریب توان پایینی داشته باشد.

 • منابع:
  1. Electrical Power Cable

 • تبلیغات: 
  1. توزیع کشمش پلویی بسته بندی
  2. تبدیل شدن پلیمرهای ماکرو متخلخل به ماده کاربردی مهندسی بافت
  3. تاثیر استفاده از چرم برای از بین رفتن بیماری های پوستی!
  4. فردی که با لولا توانست به پرواز در بیاید!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.